Zadania dla klasy 4

Zadanie 1
 Wujek Tomka chce ogrodzić prostokątny ogródek. Na planie zrobionym w skali 1 : 500 ogródek ma wymiary 6cm x 2 cm. Ile metrów siatki potrzebuje wujek na ogrodzenie ogródka?  
Zadanie 2
W ogrodzie rośnie więcej niż 90, ale mniej niż 100 drzew. Trzecią ich część stanowią jabłonie, czwartą część śliwy, a resztę czereśnie. Oblicz ile jest drzew w ogrodzie . Podaj, ile jest drzew każdego gatunku.
 Zadanie 3
 Obwód prostokąta równy jest 28 cm. Przekątna dzieli czworokąt na dwa trójkąty o obwodzie 24 cm każdy. Oblicz długość przekątnej tego prostokąta.
  Zadanie 4
 Paweł ma tyle samo sióstr co braci, a jego siostra ma dwa razy mniej sióstr niż braci. Ile w tej rodzinie jest dziewcząt i chłopców?
 Zadanie 5
 Samochód jedzie ze średnią prędkością 63 km/ h. Ile km przejedzie ten samochód w ciągu dwóch trzecich godziny?
 Zadanie 6
Postaw znaki działań arytmetycznych i nawiasy, aby otrzymać prawdziwe równości
4 4 4 4 = 48
4 4 4 4 = 20
4 4 4 4 = 32
 Zadanie 7
Kartkę A4 złóż na połowę, jeszcze raz na połowę i jeszcze raz na połowę. Rozłóż i policz, ile otrzymałeś prostokątów?
 Zadanie 8
Trzech znajomych pani Marii jeździ na nartach, pięciu jej znajomych jeździ na łyżwach, a siedmiu jej znajomych nie nie umie jeździć ani na nartach ani na łyżwach. Ile najmniej znajomych może mieć pani Maria?
 Zadanie 9
Jaki największy kwadrat możemy zbudować z 50 patyczków . Patyczków nie wolno łamać, nie trzeba też wykorzystać wszystkich. Ile jednostek kwadratowych będzie miało pole tego kwadratu (długość patyczka = 1)?
 Zadanie 10
Na trzech drzewach siedziało 36 kawek. Kiedy z pierwszego drzewa przeleciało na drugie drzewo 6 kawek, a z drugiego na trzecie 4 kawki, to na każdym drzewie siedziała jednakowa ilość kawek. Ile kawek siedziało początkowo na każdym drzewie?
 Zadanie 11
Woda mineralna kosztuje 1 zł 80 gr. Tato kupił 12 butelek wody. Ma na zakupy 30 zł. Ile kartoników soku może dokupić za reszty, jeśli jeden kartonik soku kosztuje 1 zł 20 gr?
 Zadanie 12
Półtorej pizzy jest o 15 zł droższe niż ćwiartka pizzy. Ile kosztuje pizza?
 Zadanie 13
5 : 8 - to stosunek szerokości do długości polskiej flagi. Jeżeli szerokość tej flagi wynosi 120 cm, to ile metrów kwadratowych materiału w czerwonym kolorze zużyto na uszycie tej flagi?
 Zadanie 14
W ciągu jednego miesiąca trzy niedziele wypadły w dni o parzystych datach. Jaki dzień wypadł 15 - tego tego miesiąca?
 Zadanie 15
Smok wypijał dziennie 50 litrów wody. Jeśli w ciągu dnia zjadł owieczkę, wypijał o jedną czwartą wody więcej. W ciągu dwóch tygodni w marcu smok zjadał owcę.Ile litrów wody wypił w ciągu miesiąca marca?
 Zadanie 16
Masz 10 zł i chcesz kupić chleb, 4 kajzerki i kilka pączków. Kajzerka kosztuje 30 gr, chleb 2zł 20 gr, a pączek 1,20 zł.Ile najwięcej pączków możesz kupić?
 Zadanie 17
Jaś jest wyższy niż Staś, a niższy niż Adaś. Grześ jest wyższy niż Krzyś, a niższy niż Jaś. Który z chłopców jest najwyższy?
 Zadanie 18
Bańka napełniona mlekiem po brzegi waży 3 i pół kilograma, a napełniona do połowy - 2 kg. Ile waży pusta bańka?
Zadanie 19
 Jak z kawałka sznurka o długości 2/3 metra odmierzyć 0,5 metra? / bez użycia miarki/
 Zadanie 20
Policz sumę wspólnych dzielników liczby 24 i 32.
 Zadanie 21
Ile cyfr zużyto do ponumerowania stron w książce o 32 stronach?
Zadanie 22
 W ciągu jednego miesiąca trzy niedziele wypadły w dni o parzystych datach. Jaki dzień wypadł 20-tego tego miesiąca?
 Zadanie 23
W ogrodzie mandaryna były bażanty i króliki. Razem miały 10 głów i 26 nóg. Których zwierząt było więcej i o ile?
 Zadanie 24
Półtorej tabliczki czekolady waży o 200 gram więcej niż ćwierć tabliczki. Ile waży jedna tabliczka czekolady?
 Zadanie 25
Która teraz jest godzina? - pyta Michał ojca. Policz - mówi ojciec. Do końca doby pozostało 3 razy mniej czasu niż upłynęło od jej początku. Która jest godzina?
 Zadanie 26
Dwa lata temu słonie Beniamin i Rudolf miały razem 27 lat.Obecnie Beniamin ma 16 lat. Za ile lat Rudolf będzie miał 19 lat?
Zadanie 27
Ania zapisała wszystkie liczby od 1 do 200 po kolei. Jaka jest dwusetna cyfra zapisana przez Anię?
Zadanie 28
 Tomek wybrał pewną liczbę, odjął od niej 203 i do otrzymanego wyniku dodał 2003. W rezultacie otrzymał 20003. Jaką liczbę wybrał na początku?

Zadanie 29
41 uczniów ustawiło się w szeregu twarzą do obserwatora.

a) Konrad stał na środku. Ilu uczniów stało na prawo od niego?        ……..
b) Na prawo od Agaty stało 28 uczniów. Ilu stało na lewo od niej?........
c) Na lewo od Gabrysi stało o 6 uczniów więcej niż na prawo. W  którym miejscu tego szeregu, licząc od lewej stała Gabrysia?    ……….
d) Na prawo od Kasi stało 3 razy więcej osób niż na lewo. Która od lewej stała Kasia?  ………..

Zadanie 30

Liczby lustrzane to takie, gdy jedna powstaje z drugiej po zapisaniu cyfr w odwrotnej kolejności, to znaczy od końca. Oto przykład: 347 i 743.
Dodano dwie liczby lustrzane i otrzymano wynik 726.Jakie to liczby? Podaj  dwa przykłady.


Zadanie 31
Do worka wrzucono  wszystkie polskie monety, każdego rodzaju po 1000 sztuk. Jaka kwota jest w worku?
Zadanie 32
Nauczyciel matematyki zadał uczniom zagadkę:
Urodziłem się w XX wieku, a dzieląc rok mojego urodzenia przez 100, otrzymalibyście resztę 85. Numer miesiąca w którym się urodziłem, jest podzielny przez 10. Urodziłem się w drugiej połowie miesiąca, a dzieląc numer dnia moich  urodzin przez 9, otrzymalibyście resztę 5. Podaj datę urodzin matematyka
Zadanie 33
Pan Jan kupił 5 butelek wody mineralnej po 2 zł 50 gr za butelkę oraz 12 kartonów soku pomidorowego. Zapłacił 60 zł 50 gr. Ile zł zapłaciłby pan Jan, gdyby kupił 12 butelek wody i 5 kartoników soku?
Zadanie 34
W autobusie jechali pasażerowie. Na pierwszym przystanku wysiadły 3 osoby. Na drugim wysiadło 20 i wsiadło 15. Na kolejnym przystanku wsiadło 7 osób. Na kolejnym przystanku wysiadło 12,  a wsiadły 3, na następnym wsiadło 15 a wysiadły 4 osoby. Na ostatnim przystanku z autobusu wysiadło 45 osób. Ile osób było na początku w autobusie? 

Zadanie 35

Jeśli prawidłowo obliczysz wartość wyrażenia, dowiesz się, ile metrów ma średnica podstawy Kopca Kościuszki. Zapisz wyniki cząstkowe. Wynik podaj w systemie rzymskim.
 (3 · 2 + 10 : 2)2 – 23 · 10 : 2 – 1 =
   
Zadanie 36

Pewien nauczyciel dał dzieciom bardzo pracochłonne zadanie: kazał im obliczyć  sumę liczb od 1 do 40. Ku jego zdziwieniu jeden z uczniów, 9- letni Karol Gausss już po chwili podał wynik. Jaki? Oblicz


Popularne posty z tego bloga

Zadania dla klasy 6

Zadania dla klasy 2

Zadania dla klasy 7