Zadania dla klasy 6


Zadanie 1  
W pierwszym naczyniu jest 26 litrów wody, a w drugim 7 litrów. Do każdego naczynia dolano tę samą ilość wody i wówczas okazało się, że w drugim naczyniu jest jej 3 razy mniej niż w pierwszym. Ile litrów wody dolano do każdego z naczyń?  
Zadanie 2
Akwarium o wysokości 30 cm ma podstawę, która jest prostokątem o wymiarach 20 cm x 50 cm. W akwarium znajduje się 27 l wody. Jaki procent objętości akwarium stanowi woda?   
Zadanie 3
W klasie Agnieszki  5/8  dziewcząt ma długie włosy oraz  5/12 dziewcząt ma jasne włosy. Czy w tej klasie jest przynajmniej jedna dziewczyna, która ma jasne długie włosy?
Zadanie 4
Jaś przychodzi do pracowni internetowej codziennie, Karol co 2 dni, Staś co 3 dni, Adaś co 4 dni, Paweł co 5 dni i Piotr co 6 dni. Dziś pracownię odwiedzili wszyscy. Kiedy ponownie wszyscy do niej zawitają ponownie?     
Zadanie 5
Kwadrat o boku długości x składa się z kwadratu o polu 81 cm2, dwóch prostokątów o polach po 18 cm2 i małego kwadratu. Ile wynosi x?     
Zadanie 6
Trójkąt o obwodzie 50 cm podzielono za pomocą wysokości na dwa trójkąty o obwodach 30 cm i 36 cm. Oblicz długość wysokości tego trójkąta.

Zadanie 7

Piotr wyjechał na deskorolce na spotkanie z Pawłem. W ciągu 8 minut przejechał 3,2 km, a następnie zwiększył swoją prędkość  o piątą część prędkości dotychczasowej i do spotkania jechał jeszcze 480 sekund. Oblicz jaką drogę przebył Piotr i z jaką średnią prędkością jechał na deskorolce?

Zadanie 8
Cena winogron po dwukrotnej obniżce najpierw o 20 %, a następnie o 10 % wynosiła 9 zł. Mama kupiła 1kg 40 dag winogron przed obniżkami. Ile zł zapłaciła mama za winogrona?
 
Zadanie 9
Samochód jechał przez 5 godzin i 30 minut z prędkością 50 km/h, zużywając 8 litrów benzyny na 100 km drogi. Przed wyjazdem miał on w baku 39 litrów benzyny. Ile litrów pozostało w baku?

Zadanie 10

Różnica długości boków prostokąta jest równa 2 cm, co stanowi 20% długości krótszego boku. Jakim procentem długości obwodu jest dłuższy bok tego prostokąta?

Zadanie 11 
 
Sztabka ołowiu ma kształt graniastosłupa prostego o wysokości 5 dm i podstawie trapezu równoramiennego , w którym podstawa górna ma 4 cm, a podstawa dolna jest o 12 cm dłuższa. Kąt ostry w tym trapezie jest równy 45 stopni.    Oblicz, ile kg waży ta sztabka, jeśli jeden centymetr sześcienny    waży 11,3 g?

Zadanie  12

W trójkącie prostokątnym ABC przedłużono przeciwprostokątną AB i na tym przedłużeniu odłożono odcinek AD równy bokowi AC oraz odcinek BE równy bokowi BC. Jaką miarę ma powstały kąt DCE?        /wykonaj pomocniczy rysunek/


Zadanie 13

W prostokącie ABCD bok AB jest dwa razy dłuższy niż BC. Punkt E jest takim punktem, że trójkąt CDE jest równoboczny, zaś M jest środkiem boku CE tego trójkąta. Wyznacz kąt BMC. Wykonaj rys pomocniczy
Zadanie 14

Pewnego  dnia  przy  budowie  kopca  trzech  mężczyzn  przewoziło  3  taczki  ziemi w ciągu  30  minut.  Ilu  mężczyzn  przewiozłoby  60  taczek  ziemi  w  ciągu  6  godzin,  jeśli  każdy pracowałby w tym samym tempie? Zapisz obliczenia i podaj odpowiedź.

Zadanie 15

Na parkingu dużej firmy stały samochody osobowe i sześciokołowe ciężarówki. W sumie było 300 pojazdów, które miały 1400 kół (nie licząc zapasowych). Ile było samochodów osobowych? Zapisz obliczenia i podaj odpowiedź

Zadanie 16

Pole prostokąta jest równe 40cm2. Stosunek długości jego boków jest równy 2:5. jaką długość ma dłuższy bok tego prostokąta? Ile wynosi obwód? Zapisz obliczenia i podaj odpowiedź
Zadanie 17

Trzech biegaczy wzięło udział w sztafecie. Pierwszy przebiegł połowę dystansu, drugi 1/3 pozostałej części, a trzeci ostatnie 20km. Oblicz długość trasy sztafet

Zadanie 18

Ile metrów kwadratowych szkła zużyto na akwarium w kształcie prostopadłościanu o podstawie 1,5 m × 0,8 m i wysokości 60 cm?
Jeśli w akwarium jest 480 l wody, to  jak  wysoko sięga woda i o ile  podniesie się   poziom wody, jeśli wrzucę kamyk o objętości 60 decymetrów sześciennych?

Zadanie 19

Mama kupiła śliwki i rozdała dzieciom. Wojtek otrzymał trzecią część wszystkich śliwek i jeszcze 3 śliwki. Agnieszka trzecią część pozostałych i jeszcze 2 śliwki. Połowę pozostałych śliwek dała Jurkowi, a pozostałe 6 śliwek sama zjadła. Ile śliwek kupiła mama?


Zadanie 20 Maharadża obdarował trzy córki perłami przechowywanymi w szkatule. Najstarszej dał połowę zawartości szkatułki i jedną perłę, drugiej córce dał połowę reszty i jedną perłę, a najmłodszej połowę pozostałych pereł i jeszcze trzy perły i wówczas szkatułka pozostała pusta. Ile pereł miał maharadża w szkatule? Zadanie 21 Pewna liczna rodzina postanowiła zorganizować święta poza domem. W restauracji jest 12 jednakowych kwadratowych stolików i przy każdym są cztery miejsca. Niektóre stoliki są złączone, tworząc dłuższy stół (złożony z dwóch stolików), przy którym jest sześć miejsc. Ile stolików jest ustawionych pojedynczo, jeśli w całej restauracji jest przygotowanych 40 miejsc? Zadanie 22 Po Sylwestrze Piotr obudził się dosyć późno, spojrzał na swój elektroniczny zegarek w momencie, gdy pojawiła się na nim godzina 20:11. Po upływie ilu minut najwcześniej zegarek ten pokaże ponownie czas zapisany przy pomocy cyfr 0, 1, 1, 2? Zadanie 23 Ile razy musi składać na pół serwetkę spieszący się na wykłady student, który podczas obiadu w stołówce usiadł przy stole mającym jedną nogę o 2 cm krótszą od pozostałych nóg? Serwetka ma grubość 1/12 mm i po złożeniu ma służyć jako podkładka pod krótszą nogę. Zadanie 24 Ile trójek muszę dodać, aby mieć trzy do potęgi piątej? Zadanie 25 W pewnym roku w styczniu były 4 poniedziałki i 4 piątki. Jakim dniem tygodnia był 1 stycznia tego roku? Zadanie 26 Od poniedziałku do środy Marek zawsze kłamie, w pozostałe zaś dni tygodnia mówi prawdę. Pewnego dnia Marek spotkał Marię i powiedział: 1) Wczoraj kłamałem. 2) Od pojutrza przez dwa kolejne dni będę kłamał. W jakim dniu Marek spotkał Marię?

Popularne posty z tego bloga

Zadania dla klasy 2

Zadania dla klasy 7